GeoGet

Complete geocaching solutions

User Tools

Site Tools


user:navody:prvni_kroky

První kroky s programem GeoGet

Toto je velmi stručný návod pro ty, kteří ještě o programu GeoGet vůbec nic nevědí a chtějí se s ním začít seznamovat.

Instalace programu

Stáhněte a nainstalujte program podle návodu v odkazu.

První spuštění

Po prvním spuštění se Vám zobrazí Konfigurační pomocník, který Vám pomůže se základním nastavením. Nepodceňujte ho - usnadní Vám spoustu práce. Má několik záložek, o nichž si něco povíme.

 1. Úvod
 2. Proxy:
  1. Pokud jste si jisti, že proxy nepoužíváte, můžete zaškrtnout první volbu (Nepoužívat proxy).
  2. Pokud nevíte co to je (nebo si nejste jisti, zda proxy používáte) nebo máte údaje o proxy nastaveny v systému, nechte zaškrtnutou poslední položku (Nastavení proxy ze systému).
  3. Jestliže proxy používáte a znáte potřebné údaje, nastavte je.
  4. Pokud víte, že nebudete k běhu programu potřebovat připojení k internetu (:!: POZOR, program tak získává většinu dat!), můžete použít volbu Offline režim (lze následně změnit v menu Nástroje)
 3. Info o uživateli: Jedna z nejdůležitějších položek. Nejsnáze se nastavuje právě při první instalaci. Tady nastavíte své přihlašovací údaje na Geocaching.com, stejně tak své domácí souřadnice. Pokud chcete používat GeoGet k tvorbě statistik nalezených keší či stahování keší z webu Geocaching.com, je vhodné tyto údaje zadat.
  1. Stačí kliknout na tlačitko “Načíst z Geocaching Live”, zadat své přihlašovací údaje, kliknout na “Sign In”, poté “Allow access” a je hotovo. GeoGet tak získá od webu Geocaching.com povolení ke stahování dat prostřednictvím Vašeho účtu. Ale sám od sebe je nikdy stahovat nebude!!
  2. Pod tlačítkem zadáte svůj nick používaný na Geocaching.com. To pomůže GeoGetu v rozpoznání Vámi nalezených a vlastněných keší.
  3. Pro zadání domácích souřadnic klikněte na tlačítko “Vyhledat a změnit”. Zobrazí se Vám okno, kde lze nastavit Vaše domácí souřadnice hned několika způsoby. Můžete je buď zadat ručně nebo na poslední záložce napsat Vaši adresu a vyhledat její souřadnice. GeoGet si automaticky zjistí souřadnice na této adrese a zobrazí je. Poté už jen kliknete na tlačítko “Zapsat”, případně si po tomto kliknutí můžete zkontrolovat správnost souřadnic kliknutím na ikonku mapy vpravo a upravit je. Po úpravě je opět nutné použít tlačítko “Zapsat”, jinak se zadané souřadnice neuloží!
 4. Informace: Texty v této záložce je dobré si přečíst, případně použít jeden z uváděných odkazů. Pokud chcete instalovat další pluginy a doplňky do programu, je vhodnější (zejména pro začátečníky) po přečtení přejít na další záložku a použít nabízený způsob instalace doplňků.
 5. Hotovo: Zde doporučujeme (zejména začátečníkům) ponechat zakliknuté políčko pro spuštění pomocníka na instalaci doplňků. Pak stačí jen kliknout na OK a základní nastavení máte za sebou.

Teď už zbývá jen vybrat, které doplňky se mají instalovat. Pokud se o daných doplňcích chcete dozvědět více, stačí použít políčko vyhledávání zde na stránce. ;-)

Pamatujte, že pokud se Vás GeoGet ptá na jakékoliv údaje, zřejmě je potřebuje ke své práci.

Nyní máte program připravený, nicméně prázdný, zcela bez dat! Data je třeba nejprve naimportovat z GPX, PocketQuery, nebo pomocí Geocaching Live API

A co teď?

Stručný postup:

 1. Importovat (nahrát) keše do GeoGetu (konkrétně jeho databáze) Kde je vezmu?
 2. Zobrazit si keše, se kterými chci pracovat - pomocí filtrování nebo hledání
 3. Exportovat (připravit pro použití jinde) keše z GeoGetu
 4. Nakopírovat výsledný soubor tam, kde ho potřebuju (třeba do GPSky)

Další postupy a informace najdete v rozcestníku dole :-)

Filozofie programu

Princip používání je jednoduchý. GeoGet má svoji lokální databázi bodů, kterou si uživatel neustále doplňuje a aktualizuje pomocí importu dat. V databázi je tak udržována co nejaktuálnější kolekce bodů. V této kolekci lze pak vyhledávat nebo si nechat zobrazit rešerši na základě filtrovacích pravidel. Se zobrazenými body lze pak libovolně pracovat, například exportovat data do mnoha různých formátů.

Navíc lze možnosti programu libovolně rozšiřovat za pomoci uživatelských skriptů a pluginů.

Kam dál?

Základy

Jak na to aneb kde jsou keše?

Ostatní

Import a aktualizace dat

DELETEME GeoGet umí importovat celou řadu různých souborů s různými informacemi. Ne však z každého druhu souborů ale umí načíst vše! Protože import dat vlastně aktualizuje data v databázi, lze postupně importovat více druhů souborů, které se navzájem doplní.

Zkontrolujte, zda nemáte ve svém profilu na geocaching.com nastaven formát datumu na “dd/mm/yyyy”. Tento formát není možné při některých funkcích importu (html) odlišit od standardního formátu “mm/dd/yyyy” a může to způsobit chyby v importovaných datech.

Podrobný popis co a z čeho lze importovat je popsáno na stránce věnované importům.

Doporučený postup importu

Premium Member

…tedy ten, který si za užívání webu www.geocaching.com platí.

Ten to má nejsnadnější. Tomu stačí importovat PocketQuery GPX, které obsahuje všechny potřebné informace pěkně pohromadě.

Basic Member

…tedy ten, který využívá jen volně dostupných služeb.

Ten musí nejdříve nějak získat stažený obsah některých webových stránek k importu. To lze udělat uložením webové stránky v prohlížeči, nebo některými specializovanými nástroji, která dokáží tuto úlohu i zautomatizovat. (Záměrně zde ale o těchto programech nenajdete žádné bližší informace, protože tyto programy porušují pravidla užívání webu www.geocaching.com. Pokud si je někde seženete a rozhodnete se je používat, pamatujte na to, že je používáte jen na vlastní riziko, a že se vystavujete případným odvetným opatřením ze strany GroundSpeaku!)

Basic Member tedy potřebuje importovat:

 • HTML Seznam, tedy seznam geocache, ze kterého se získají základní informace o bodech, ne však o souřadnicích! Jedná se o výstup ze skriptu nearest.aspx na serveru Geocachingu. Například libovolná stránka ze http://www.geocaching.com/seek/nearest.aspx?country_id=56
 • LOC soubor, pro získání souřadnic. LOC soubor lze stáhnout pro libovolnou geocache, nebo i pro skupinu více geocache najednou ve výše zmíněném skriptu nearest.aspx volbou Download Waypoints.
 • HTML listing u vybraných keší, pro získání listingu a hintu. (od verze 2.6.1 není možné importovat soubory s HTML listingem keší)

I Basic Member může pochopitelně také importovat PocketQuery GPX, pokud jej nějak nestandardně získá.

Zobrazení dat

DELETEME GeoGet ve výchozím stavu zobrazuje data podle filtru, který skrývá archivované keše a Eventy. Nicméně filtry si můžete libovolně upravit, nebo si uložit vlastní. Pro rychlý přehled o obsahu databáze slouží počítadla záznamů uprostřed stavového řádku programu.

Zobrazená data můžete kdykoliv schovat a za pomoci vyhledávání nebo filtrování si můžete zobrazit co právě potřebujete.

Jakmile máte nějaká data zobrazena, dá se s nimi dále pracovat. Prohlížet listing zobrazených geocache, přidávat a upravovat waypointy, exportovat zobrazené body, přidávat poznámky k bodům, atd.

Zobrazený seznam lze také řadit podle jednotlivých zobrazených sloupců.

Provázanost s webem www.geocaching.com

DELETEME Pokud máte zobrazen seznam s geocache, v kontextovém menu (pravé tlačítko myši) najdete volbu nejen na pohodlné zobrazení bodů na serveru www.mapy.cz, ale také na rychlý skok na listing vybrané geocache na domovském serveru www.geocaching.com.

Je ale možná i opačná cesta. GeoGet sleduje změny dat ve schránce, a jakmile ve schránce uvidí internetový odkaz na nějakou geocache, automaticky tuto geocache nahledá.

Kontextové menu (pravé tlačítko myši) obsahuje i položky pro import dat pomocí API. Těmito funkcemi je možné aktualizovat stav keší, načítat logy a plný listing. Poslední funkce má ale pro BM uživatele omezení na 3 keše za den.*/

user/navody/prvni_kroky.txt · Last modified: 2020/10/28 10:56 by mikrom