GeoGet

Complete geocaching solutions

User Tools

Site Tools


user:navody:nalezy

Jak označit své nálezy?

Máte databázi naplněnou daty o geocache, ale vcelku pochopitelně chcete v GeoGetu vidět, které geocache jste našli. To se hodí nejen pro váš přehled, ale i pro filtrování nálezů a generování statistik.

Existuje hned několik způsobů, jak označit nález v GG. A to:

 1. Ručně (přes pravý klik) - bez stažení logu
 2. Z PQ/My Finds PQ - získá i váš nálezový log
 3. Skrze menu Databáze → Import → Stáhnout Vaše nálezy (API gc.live) - NEJVÝHODNĚJŠÍ získá i váš nálezový log
 4. Z textového seznamu nálezů (gc.cz, Field Notes) - většinou log nezíská, a pokud ano, tak není považován za log, ale je uložen pouze v TAGu fieldnote

Ručně

Vždy se dá nález označit ručně přímo v GeoGetu. Touto cestou lze nález i opravit nebo smazat. Pravým tlačítkem myši kliknete na keš, kterou chcete označit jako nalezenou a zvolte „Nastavit nález. V okně nastavte čas a datum nálezu a uložte pomocí tlačítka “Nastavit nález„. Bez tohoto kroku se datum a čas nálezu nezapíše!

Pokud chcete nález keše zrušit, je postup podobný, jen místo nastavení času a data kliknete ve výše zmíněném okně na „Nenalezeno“.

Import z PQ

Pokud importujete svoje vlastní PQ, pak by v něm vždy u každé keše měly být všechny vaše vlastní logy. Proto GeoGet dokáže označit nejen datum, ale také i čas nálezu. Pokud ovšem máte čas nálezu zapsaný v logu. Podmínkou ale je, aby v konfiguraci GeoGetu bylo zadáno jméno (nick), pod jakým píšete své logy.

Pozor, pokud importujete cizí PQ, pak tam patrně všechny vaše logy nebudou (a zároveň hrozí riziko, že se označí jako nalezené keše, které jsou tak uvedeny v PQ, i když jste je nenalezli)!

Při importu z My Finds PQ je situace velmi snadná - pokud jste PM a toto PQ jste si vygenerovali sami, máte 99% jistotu, že nedojde k chybě označení nálezu. Prostě importujte, keše se označí, pokud v databázi keš není, sama se z PQ naimportuje.

Import přes GC.live

Import pomocí gc.live je jednou z legálních cest, jak nahrát nejen nálezy do GeoGetu. Import nálezů touto cestou je dostupný všem členům bez závislosti na tom, zda mají placené členství, či nikoliv. Zároveň nemá tahle funkce téměř žádné limity (narozdíl např. od stahování keší v okolí).

Funkce je dostupná skrze menu Databáze → Import → Stáhnout Vaše nálezy. Jediné, co je třeba pro její správnou funkčnost, je přihlášení do API gc.live, ke kterému vás GeoGet vyzve sám při prvním použití této funkce. Následně si stáhne VŠECHNY vaše logy, tedy nejen Found it, ale i DNF, Will Attend, Attended, Write note… a nalezené keše označí ve své databázi datem, případně i časem nálezu (pokud je v logu!!). Pozor na archivované keše - API bohužel nevydá jejich souřadnice, takže je třeba je ručně doplnit (pokud o ně stojíte např. kvůli statistkám). V případě, že jste už kešku v databázi měli, souřadnice zůstanou.

Import z HTML listingu

Aby GeoGet mohl označit datum i čas nálezu, musí být v listingu vidět váš log o nálezu. Standardně se ale ukazuje jen posledních 5 logů! Pokud chcete mít jistotu, je třeba listing uložit v podobě, kdy jsou zobrazeny všechny logy. Podmínkou ale je, aby v konfiguraci GeoGetu bylo zadáno jméno, pod jakým píšete své logy! :!: Podmínkou úspěšného importu je uložení HTML stránky v podobě „Webová stránka, pouze HTML“, tedy bez obrázků!

Od verze 2.6.1 GeoGet nepodporuje import dat z HTML formátu.

Import ze seznamu nálezů

Lze také importovat seznam všech vašich logů ze stránky http://www.geocaching.com/my/logs.aspx. Má to ale dvě úskalí:

 1. tato stránka neobsahuje texty logů, takže nelze označit čas nálezu. (Ten se případně doplní za pomoci předchozích kapitol…)
 2. tato stránka neobsahuje GC kódy keší, ale jen jejich tzv. GUID! Proto, aby mohl být nález správně přiřazen, musí být v databázi tento údaj přítomen! Ne všechny zdroje dat ale tento údaj obsahují. viz import

Import z textového seznamu gc.cz či Field Notes

Nálezy lze také hromadně načíst z prostého textového seznamu, kdy co řádek, to záznam. Každý záznam se skládá z několika údajů oddělených od sebe středníkem (gc.cz) nebo čárkou (Field Notes).

 • První je GC kód keše, případně její GUID (ale to není příliš časté)
 • Na druhém místě najdete datum (a čas) nálezu. Tady se formát zápisu trochu liší mezi txt z gc.cz a FieldNotes. Při importu z txt gc.cz není přítomen čas nálezu.
 • Na třetím místě je zpravidla typ logu. S tímto údajem se můžete setkat pouze u Field Notes. Jedná se o stejné typy logů jako na gc.com.
 • A jako poslední zde máme poznámku, která bývá v uvozovkách. Napsat si do ní můžete téměř cokoliv, ovšem problém může nastat při importu na gc.com, kdy má server problém s textem, v němž používáte uvozovky (např. Tahle keš je naprosto „úžasná“). V takovém případě totiž považuje první uvozovku za ukončení poznámky a následně má v dalších řádcích takový nepořádek, že neimportuje z FieldNotes nic, co je za touto uvozovkou. Proto je lepší používat apostrofy ('), které problém nedělají.

Příklady:

txt z gc.cz: GC3MF9C;2013-04-06

Filed Notes: GCWDMG,2013-06-08T09:30Z,Found it,“Chybí LB„

Jak to funguje?

Při importu do GG dojde k označení keší, které jsou zároveň v souboru i v databázi GG, jako nalezených. Označí se i čas a datum nálezu, do tagu fieldnote se přidá text poznámky (pokud nějaká byla). V případě jiného logu, než Found it, se s keší v databázi nic nestane.

Problémy s nálezy

Datum a čas

Na webu www.geocaching.com se u nálezu eviduje pouze datum, nikoliv však čas. To způsobuje problémy, zejména v nepřesném určení pořadí nálezů. Proto GeoGet umožňuje evidovat i čas nálezu. Díky tomu je GeoGet schopen přesně určit pořadí nálezů v průběhu jednoho dne. Není proto třeba si zvlášť evidovat pořadí! Kromě přesného pořadí tím také získáte možnost si generovat statistiku nálezů na základě času, tedy v jaké hodiny v rámci dne nejčastěji lovíte.

Protože však čas v datech na webu není, máme jen tři možnosti, jak tuto informaci získat:

 1. ruční editace
 2. import z Field Notes
 3. import času z logu. Pokud GeoGet při nějakém importu uvidí váš text logu o nálezu, který obsahuje textovou informaci o čase, sám čas identifikuje a načte. V potaz bere ovšem první „čas“ který najde. Pokud budete do logu psát výsledky házené, tak by se vám mohlo stát, že to GeoGet pochopí jako čas 8-). GeoGet interpretuje první text, který je možné považovat za dvě maximálně dvojciferná čísla oddělená interpunkčním znaménkem, jako čas nálezu. Aby tedy neměl GeoGet potíže s chybnou interpretací nebo s považováním jiného údaje za čas nálezu, doporučujeme čas psát vždy hned na začátku textu logu ve tvaru hh:mm.

Příklady zápisu času do textu logu:

14:32 No, bylo to divoke, ta osumnactileta mudlice v bikinach si lehla primo na kes!
01:45
Cirou nahodou jsem sel zrovna kolem z pozdniho obeda, kdyz mi pipla nova kes...
01:45 PM
Cirou nahodou jsem sel zrovna kolem z pozdniho obeda, kdyz mi pipla nova kes... 

V zivote bych neverila, ze kdyz pujdu ve 2:35 rano z hospody totalne nadrana, tak nahodou narazim na nepublikovanou mysterku! Ale stihla jsem ji vratit jeste pred publikaci, jen to hledani mista bylo narocny.

Pozor! Pokud by byl poslední odstavec z poslední ukázky samostatným logem, bude časový údaj GeoGetem chybně považován za čas nálezu. Jde zjevně o číselný údaj, který lze považovat za čas, byl by tedy uložen jako čas nálezu.

Vícenásobný nález

Ačkoliv mi to přijde divné, někteří majitelé keší umožňují za jistých podmínek odlovit jejich keš vícekrát. Nebudeme se zde pouštět do polemik, jestli to je či není správné. Faktem zůstává, že GeoGet na to stavěný není!

Abychom takový nález zaevidovali, musíme si ručně vytvořit novou falešnou geocache, a na ní ručně označili svůj nález. Více.

Jednoduchý postup

Vytvoříme nový bod (Body → Nový bod) a v okně vyplníme všechny údaje o keši - falešná keš má stejné údaje jako již existující s duplicitním logem, jediným rozdílem je její GCkód, na jehož konec napíšeme např. “-1„. Pomlčka je důležitým znakem, pokud bychom použili pouze další číslo nebo písmeno mohlo by v budoucnosti dojít ke konfliktu s jinou (nověji vzniklou) keší. U této keše označíme nález a máme hotovo.

Složitější postup

Exportujeme keš s duplicitním logem do GPX. V něm následně upravíme GCkód keše (je na to potřeba mít jisté znalosti, podrobný návod sem opravdu psát nebudu) stejným způsobem, jaký je popsán výše. Můžeme také odmazat druhý log, pokud chceme. Takto upravené GPX následně importujeme do GeoGetu. U falešné keše tak bude i druhý log.

Jak nahrát své nálezy na geocaching.cz?

GeoGet obsahuje sadu skriptů navázaných na služby běžící na serveru Geocaching.cz.

Pro fungování těchto služeb je nutné v menu Pluginy → Správce pluginů → Konfigurace pluginů nastavit pro geocaching-cz své přihlašovací údaje na server geocaching.cz.

Poté stačí spustit plugin „Geocaching nálezy“ v menu s Pluginy a GeoGet provede nahrání všech nálezů na web, jako byste to udělali na stránce http://www.geocaching.cz/index.php?app=geocaching&module=nalezy. Tyto nálezy jsou potřeba ke správnému fungování mapy nálezů poskytované serverem geocaching.cz (mapy ČR a krajů s červenými puntíky).

user/navody/nalezy.txt · Last modified: 2020/10/28 11:36 by mikrom