GeoGet

Complete geocaching solutions

User Tools

Site Tools


user:navody:instalace

Instalace programu GeoGet

Program lze nainstalovat prostým spuštěním instalačního souboru staženého v sekci download z webu GeoGetu.

Pokud si s počítačem moc nerozumíte, tak instalaci “prostě odklikejte”. GeoGet se nainstaluje přesně tam, kam potřebuje, a nic mu nebude chybět. Je to nejlepší způsob, jak program nainstalovat a nic “nezkazit” :-)

Vlastní program se instaluje do C:\Program Files\GeoGet, data a makra jsou standardně umístěna adresáři uživatele v C:\Documnent and Settings\“uživatel”\Data Aplikací\geoget. Každý samostatně se přihlašující uživatel počítače má tak svoje vlastní data v programu, a navíc tento způsob ukládání dat je kompatibilní s UAC ve Microsoft Windows Vista/7. Více informací o instalačních adresářích naleznete zde...

Pokud máte spuštěný GeoGet, aktuálně používaný datový adresář je zobrazen v okně GeoGetu vpravo dole na stavové liště.

Pokud ale chcete, můžete si nainstalovat GeoGet do jakéhokoliv jiného adresáře, nebo dokonce i ve speciálním režimu na přenosný disk, kdy data jsou ukládána v podadresáři v místě instalace programu GeoGet, v podadresáři data.

Opravdu, ale opravdu nedoporučujeme instalovat GeoGet v režimu přenosného disku do Program Files! Datový adresář se pak nachází ve složce s programy, ke kterým Windows přistupují odlišně (s jinými právy) a je zaděláno na problémy s nekorektním fungováním některých doplňků, např.: GgStat.

Ve specifických případech lze i měnit umístění datového adresáře za pomoci souboru geogetboot.ini v instalačním adresáři GeoGetu nebo pomocí spouštěcího parametru. (Například pokud chcete společná data pro více uživatelů, nebo pokud chcete mít více samostatných databází GeoGetu)

Možnosti instalace

Po výběru adresáře, kam se bude GeoGet instalovat, máte možnost zvolit, které další ZÁKLADNÍ součásti programu (tzn. skripty pro export, rozdělení podle krajů, okresů apod., filtry a jiné) chcete nainstalovat spolu s programem.

Rozhodně NEdoporučujeme jakoukoliv z těchto součástí neinstalovat, pokud nevíte, co činíte. Program by pak nemusel pracovat správně (nebo podle vašich představ). Proto je dobré ponechat zvolenou “Úplnou instalaci”. Všechny tyto skripty potřebují jen asi 10 MB místa a navíc mohou být později užitečné. Navíc tím předejdete pozdějším potížím - některé další pluginy totiž tyto skripty potřebují ke svému správnému chodu.

Zvolíte-li “Kompaktní instalaci”, dojde pouze k instalaci samotného programu bez těchto skriptů.

Aktualizace programu GeoGet

Program se aktualizuje přepsáním novější verzí. Tedy program lze aktualizovat prostým spuštěním instalačního souboru staženého v sekci download z webu GeoGetu. V současné době je v programu funkce na automatické kontrolování aktualizací, takže stačí pouze postupovat dle pokynů, které Vám program zobrazí.

Pozor! Aktualizace přepisuje makra, která jsou součástí instalace, bez ohledu na to, zda jste si je upravili nebo ne. Proto je dobrý nápad neupravovat standardní makra, ale před úpravou si makro zkopírovat a upravovat soubor s jiným jménem, který zůstane aktualizací nedotčen.

Jak zjistit, zda je nová verze k dispozici? Program samotný nabízí při připojení k internetu jednoduchou možnost Help → Check for updates. Další možností je navštívit tyto stránky.

Pro pokročilé

Příklad geogetboot.ini

geogetboot.ini
[boot]
datadir=e:\user\geoget\

Bližší informace v samostatném popisu.

Příklad spouštěcího parametru

Na přenosném disku mám několik datových adresářů podle států. Pro spuštění GeoGetu s konkrétním datovým adresářem pak použiji spouštěcí CMD soubor (třeba GG-Recko.cmd), který obsahuje následující řádek:

GG-Recko.cmd
@start \PortableApps\GeoGet\App\geoget.exe -d=\Documents\GeoGet_data\Recko

Z důvodu přenositelnosti mezi počítači není uvedeno písmeno disku.

user/navody/instalace.txt · Last modified: 2021/08/09 08:18 by gord