GeoGet

Complete geocaching solutions

User Tools

Site Tools


user:skripty:pspad

Psaní skriptů v programu PSPad

Vedle standardního editoru skriptů integrovaného v programu GeoGet, lze k psaní skriptů používat jakýkoli jiný program od základního poznámkového bloku až třeba po výborný PSPad. Pokud raději preferujete Notepad++, návod naleznete zde.

Základní okno programu s právě otevřeným skriptem

Program umí kromě zvýrazňování syntaxe, práce s projekty a stovek užitečných funkcí dokonce při vhodném nastavení provádět kontrolu syntaxe právě psaného skriptu!

Pro nastavení využijeme spouštění programu GeoGet se dvěma parametry a to -c a -r.

V okně PSPadu klikneme na NastaveníNastavení zvýrazňovačů… → vybereme zvýrazňovač Object pascal a na záložce Kompilátor nastavíme:

Ukázka nastavení

Kompilátor:{cesta k programu}\geoget.exe
Parametry:
-c="%file%" -r="{cesta k logu}\compile.log"
Výchozí adresář:{cesta k adresáři s programem GeoGet}
Log soubor:{cesta k log souboru}\compile.log
Typ okna logu:Memo
LOG parser:*] %F(%L:%C)

Pokud je skript rozdělen do více souborů (include), pak je ještě vhodné hlavní soubor označit ve správci projektu PSPadu jako „hlavní soubor projektu“. Tím je zajištěno, že překladač bude překládat vždy celý skript a ne pouze include, ve které se právě při psaní skriptu nacházíte, což by samozřejmě znamenalo hlášení falešných chyb.

Poté už stačí jen po úpravách skriptu stisknout Ctrl+F9 a v LOG okně PSPadu se Vám zobrazí výsledek překladu. Pokud skript obsahuje chybu, je červeně zvýrazněna. Pokud se vypíše chyb či varování více, lze na odpovídající řádek skriptu přejít poklepáním na řádek s chybou v LOG okně.

Zvýraznění syntaxe v programu PSPad

Jelikož program PSPad umožňuje definování vlastních zvýrazňovačů syntaxe, bylo by škoda toho nevyužít i v GeoGetu.

GgStat

Zvýrazňuje všechny známé příkazy používané v šablonách statistik pro program GgStat.

pspad-ggstat-syntax-20121125.zip

GgsExpr

Zvýrazňuje příkazy v pluginech programu GgsExpr, který rozšiřuje možnosti GgStatu.

pspad-ggsexpr-syntax-20121125.zip

Ostatní

Dalším užitečným zvýrazňovačem může být například Wherigo, které napsal me2d09. Více na http://www.wherigo.cz/tvorime/lua-tvorime/psani-cartridge-v-pspadu/

Tipy, triky

Také vám v PSPadu nejdou otevřít fieldnotes? Respektive při otevření souboru geocache_visits.txt se otevře PSPad v režimu HEXeditoru? Náprava je opravdu jednoduchá: Nastavení → Nastavení programu… → Přímá editace a zde v sekci [Special settings] změnte AutoDetectBinary=1 na AutoDetectBinary=0 to je vše. Aneb jak (mi) píše autor programu

PSpad otevre soubor v HEXa editoru v pripade, ze se v souboru vyskytuji znaky, ktere v normalnim textu nemaji co delat. Obvykle jde o ridici znaky s ASCII hodnotou pod 32.
Tato detekce je predrazena detekci kodove stranky.
Pokud ji chcete vypnout, jdete do nastaveni programu / prima editace a tam zmente: autodetectbinnary=0
Jan Fiala
user/skripty/pspad.txt · Last modified: 2016/04/22 00:00 (external edit)