GeoGet

Complete geocaching solutions

User Tools

Site Tools


user:skripty:autor:dokumentace

Dokumentace k doplňkům

Uživatelská dokumentace by měla být nedílnou součástí zveřejnění každého skriptu či doplňku (pluginu). Dobrým místem pro její umístění je tento web, který také poskytuje šablonu se základními body, jež by každá dokumentace měla obsahovat.

Zvažte, zda je vhodnější dokumentace přiložená k doplňku jako součást jeho distribuce nebo dokumentace veřejně dostupná na webu. I v prvním případě však zde založte stránku, protože to je jediný způsob, jak zajistit možnost automatizované kontroly aktuální verze doplňku proti verzi nainstalované v GeoGetu.

Pokud sem chcete přidat svůj skript nebo doplněk, držte se, prosím, následujícího návodu.

Nevíte, jak se skripty vytváří? Tak se podívejte sem.

Zajistěte si oprávnění

Anonymní uživatelé zde mohou jen číst. Pokud zde chcete vytvářet a modifikovat nějaké stránky, musíte se na tomto webu zaregistrovat. Nicméně samotná registrace není dostatečným oprávněním pro nahrávání a mazání zdejších souborů!

Pokud chcete pracovat i se soubory, musíte požádat o přidělení příslušných práv. Chceme, aby toto vysoké oprávnění měli jen lidé, kterým můžeme věřit, že zde neudělají žádnou neplechu.

Zvolte jméno doplňku

Již při tvorbě doplňku je velmi důležité zvolit správně jeho jméno. Mělo být výstižné a zároveň by mělo být v rámci všech doplňků jedinečné a pokud možno nezaměnitelné s jiným doplňkem. Odstrašujícím příkladem mohou být GgStat a naštěstí již neexistující ggstat2, který způsoboval zmatky u některých uživatelů ještě rok po jeho přejmenování na dnešní AutoStat.

V tomto návodu budeme místo vámi zvoleného jména používat jméno_doplňku.

Založte stránku

Do vyhledávacího políčka (vlevo nahoře na stránce, přímo nad hlavním menu) zadejte:

user:skript:jméno_doplňku

A dejte jej vyhledat. Tím si ověříte, že taková stránka doposud neexistuje. Pak použijte volbu Vytvořit stránku (ikonka tužtičky s plusem vpravo).

Upravte stránku

Před samotnou tvorbou může být vhodné se krátce seznámit se syntaxí, která je na webu používána pro tvorbu stránek.

Nově vytvořená stránka obsahuje základní osnovu, která by měla být dodržena vždy. Pochopitelně, jsou výjimky, takže se může stát, že některý z bloků potřeba není, ale měla by to být výjimečná situace a vynechání každého doporučeného odstavce by mělo mít dobrý důvod.

Vaším hlavním úkolem je doplnit texty vlastní vašemu doplňku. Věnujte jim, prosím, dostatečnou péči a snažte se o vyčerpávající popis, který bude uživatelům užitečný. Doplnění obrázků může jednoduchou cestou a bez přemíry slov hodně zpřehlednit a vysvětlit.

Při následných úpravách dokumentace, prosím, mažte staré a nepotřebné soubory. Zajistíte tak přehlednost a nezanesete disky odpadem.

Součástí šablony jsou i části pro automatické generování seznamu souborů pro stažení, příkaz pro kontrolu verzí doplňku a stažení aktuální verze, příkaz pro automatickou instalaci do GeoGetu. Prosím, neupravujte tyto části, pokud jim nerozumíte a nevíte jak přesně pracují.

Označte stránku pomocí Tagů

Na konci šablony je seznam TAGů. Vyberte TAGy, které nejlépe odpovídají Vašemu doplňku. Tím zajistíte zobrazení doplňku ve správných seznamech a značně zvýšíte pravděpodobnost, že uživatel najde to, co potřebuje.

Dostupné Tagy

~~TAGCLOUD~~

Pokud nevíte, jaké tagy přiřadit, podívejte se na stránky ostatních doplňků, jsou to ta zeleně vypsaná slovíčka vpravo na konci každé dokumentace.

Přiložte instalační balíček

Doplňky pro program GeoGet jsou distribuovány ve speciálních balíčcích s příponou *.gip. Na odkazované stránce je k dispozici popis formátu instalačního balíčku a návod k jeho vytvoření.

Hotový instalační balíček musí splňovat tyto podmínky.

  • Instalační balíček musí být pojmenován jako jméno_doplňku-verze.gip
  • Číslo verze obsahuje pouze číslice a tečky (např. 2.11.0.1)

Balíček přiložte ke stránce.

Pozor, balíček je nutno uložit do jmenného prostoru stránky, tedy user:skript:jméno_doplňku:jméno_doplňku-verze.gip

Podobně je do stejného jmenného prostoru potřeba uložit i ostatní soubory, například obrázky.

Zkontrolujte hotovou stránku

Hotovou stránku si po sobě překontrolujte:

  • ověřte, že funguje odkaz ve stránce pro stažení aktuální verze
  • ověřte, že se přiložený balíček zobrazuje v seznamu dostupných verzí
  • ověřte funkčnost instalačního tlačítka
  • ověřte, že GeoGet přiložený balíček správně rozpozná a nainstaluje
  • ověřte, že GeoGet v seznamu nainstalovaných balíčků zobrazuje správně číslo nejvyšší dostupné verze balíčku
  • ověřte, že se nová stránka zobrazuje v automaticky generovaném přehledu doplňků.

Administrátoři serveru sledují změny ve stránkách skriptů. Pokud na nově vytvořené stránce při kontrole narazí na nějaký problém, s nejvyšší pravděpodobností Vás kontaktují a pomohou jej odstranit, případně jej rovnou odstraní sami.

Řekněte o doplňku uživatelům

Pokud jste přidali na server nějaký skutečně pěkný doplněk, řekněte o jeho existenci geokešerům. Vhodnou cestou může být například nové vlákno na fóru Geocaching.cz.

user/skripty/autor/dokumentace.txt · Last modified: 2020/10/28 11:44 by mikrom