GeoGet

Complete geocaching solutions

User Tools

Site Tools


user:skript:poigarminstatusicon

This is an old revision of the document!


Poi Garmin Status Icon Generator

Plugin vytváří překryvné stavové ikony pro doplnění ikon keší v nových GPS firmy Garmin. V GPS je pak zobrazena ikona keše doplněná o zobrazení dalších informací podle přání uživatele. Dosavadní způsob, kterým uživatel generuje keše do GPS se nemění, ale tímto pluginem se doplňje o další export, který rozšíří informace zobrazene na mapě a k současné ikoně keše doplní další ikonky.

:!: Prozatím je stránka jen pracovní, abych si nemusel mnoho věcí pamatovat nebo psát někde bokem.

flag-english.jpg

Autor

  • Thomas - inspirace, motivace, požádal mě o funkci podobnou té, kterou má GSAK
  • Medwyn_cz - konzultace, nápady, dokončení překladu do EN

Pokud se Vám doplněk líbí, kliknutím na tlačítko Donate můžete přispět na jeho vývoj.

Nekamarádíte se s PayPalem? Napište mi email a domluvíme se na jiném způsobu, třeba převodu na účet.

Automatická instalace

Nainstalovat do GeoGetu
Instalaci doplňku spustíte kliknutím na tlačítko vlevo. Následně budete v prostředí GeoGetu provedeni instalačním procesem. Pro zajištění této funkce je třeba mít na počítači již nainstalovaný a spuštěný program GeoGet .
Kliknuli jste na tlačítko a nic se nestalo? Máte opravdu spuštěný GeoGet ? Je to potřeba! Nebo možná máte zastaralý webový prohlížeč. Nevadí, instalaci doplňku můžete jednoduše vyvolat i prostým zkopírováním (označit text → klik pravým tlačítkem → kopírovat) následujícího odkazu do schránky: https://www.geoget.cz/doku.php/user:skript:poigarminstatusicon?download

Diskuze

Popis

Motivace

Konkurenční placená aplikace GSAK má sice odlišnou logiku a principy činnosti než GeoGet, ale vzájemně mezi sebou přebírají nápady na funkce, které jsou uživatelům užitečné. Jednou z takových funkcí, se kterou přišel GSAK jako první je doplnění ikon keší o další užitečné informace tak, aby nebylo nutné pro jednoduchý přehled pročítat listing keše a v něm něco vyhledávat.

Jeden z uživatelů obou aplikací kontaktoval Medwyna a ten zase mě s tím, zda a jak by se dalo podobné funkce dosáhnout v GeoGetu. Výsledkem mnoha úvah a pak nějakého toho kódování je tento plugin.

Ukázky výskedku

Po volbě Kam vést a Moje POI (přesné pojmenování položek menu záleží na překladu) je v menu položka Staus Icons, která umožní vyhledat mezi kešemi podle některého z kritérií. Druhý obrázek ukazuje nabídku vytvořenou podle kritérií.

Ukázka stavových ikon na mapě:

Pojmy

Abychom se nějak domluvili a nedocházelo ke zmatkům, musíme se dohodnout na používání některých pojmů.

PojemVysvětlení
Stavová ikonajedná se o překryvnou ikonu, překreslovanou přes ikonu keše. Stavová ikona je složená z několika dílčích stavových ikon. Na obrázku je stavová ikona vše okolo ikony znázorňující mysterku.
Dílčí stavová ikonaje malý obrázek, který indikuje, že keš splňuje nějaké kritérium v určitém prvku. Na obrázku je 5 dílčích stavových ikon: samostatně každá ikonka po obvodu + zelené čáry po obvodu
PrvekPrvek je nositelem informace o keši. Může se jednat o běžnou informaci jako je velikost, stav, terén, ale také o komplikovanější informaci jako např. hodnota tagu. Prvek je obvykle zobrazován na jednom místě stavové ikony a představuje jej jedna dílčí ikonka.
Kritériumkritériem budeme rozumět nějakou formuli, kterou jde vyhodnotit do stavu platí/neplatí a která zázoveň obsahuje pokyn ke zobrazení dílčí stavové ikonky (poloha ve stavové ikoně, vlastní obrázek)
Hodnotahodnota je součástí kritéria a upřesňuje vyhodnocení jeho platnosti. Hodnotou je číslovka, text nebo výběr jedné či více hodnot z nabízených možností (opět číselných nebo textových)

Obsah instalace

Součástí instalačního balíčku jsou kromě vlastních scriptů také

  • ukázkové nastavení pro GPS s dílčími stavovými ikonkami kolem ikony keše
  • ukázkové nastavení pro GPS s dílčími stavovými ikonkami umístěnými posunem mimo ikonu keše
  • sada ikon keší pro GPS (16 x 16 bodů) - použito pro ukázku při konfiguraci, ikony nejsou součástí dat generovaných pro export do GPS.
  • základní sada dílčích stavových ikonek, kterou si může uživatel doplnit

Funkce pluginu

  1. V principu plní plugin pouze jedinou funci - generování výstupních souborů GPX a BMP pro POILoader.
  2. Ovšem aby bylo možné generovat výstup, je třeba pluginu nějak říct co, jak, kam. O tento úkol se stará nastavení pluginu.

Protože plugin vlastné pní dvě odlišné funkce, jsou jeho součástí také dva samostatné skripty - jeden exportní a druhý konfigurační. Na exportu není v podstatě co řešit a nastavovat, to je dáno použitým zařízením (GPS od Garminu), nastavení je to, co by mělo dělat plugin uživatelsky užitečným.

V GeoGetu je více možností, jak dostat do GPS keše a jejich ikony. Pro použití výhod tohoto pluginu nemusí uživatel nemusí měnit své zvyky a postupy. Ikony keší vygeneruje tak, jak je zvyklý a pak jen navíc spustí další export, kterým vygeneruje další sadu ikon s doplňujícími informacemi. Tento postup má zásadní výhody:

  • stávající postup zpracování exportu keší se nemění
  • nezáleží na tom, v jakém formátu a jakým způsobem uživatel generuje ikony keší (PQ, GPX nebo POI)
  • stavové ikony mohou být generovány nad jiným výběrem keší
  • je možné použít několik různých nastavení pro generování stavových ikon, kdaždé nastavení pro jinou množinu keší
  • v GPS je pod novou položkou v POI (Status Icons) možné vyhledávat mezi kešemi podle kritérií, podle nichž jsou generovány stavové ikony. Je tak možné vyhledat seznam keší s nastaveným TAGem Výlet nebo s terénem 5, poznamenaným bodusovým číslem a podobně.

Nastavení pluginu

K nastavení pluginu spočívá v definici několika základních informací a pak v nastavení exportu, resp. pravidel pro generování stavových ikon. Konfigurace pluginu je standardní záležitostí Správce pluginů a definuje se tu zejména:

  • INI soubor s definicí pravidel pro export
  • zapnutí expertního režimu formuláře pro definici pravidel exportu stavových keší

Nastavení exportu

Export stavových ikon je to hlavní, oč tu běží. Protože jsem zastáncem toho, že každý uživatel má jiné potřeby, v kterých bych jej neměl omezovat, nebudu mu předepisovat konkrétní hodnoty, při kterých ponese stavová ikona nějakou informaci, a výběr nechám na něm.

Pochopitelně, ne každý bude ochoten nebo schopen si vytvořit vlastní konfiguraci, proto jsou součástí instalace ukázková nastavení a uživateli nic nebrání v tom, použít některé z již předpřipravených. V následujícím textu se tedy budeme zabývat nastavením exportu k tomu určeným scriptem.

Všechno nastavení exportu je uloženo ve textovém INI souboru a plugin, kterým se nastavení provádí, při svém spustění nechá uživatele vybrat, s kterým souborem se má pracovat. Jakmile si uživatel vybere soubor, plugin zobrazí v něm zapsané nastavení.

:!: Plugin pro nastavení pracuje se seznamem keší, které byly označeny před spuštěním pluginu. Na těchto keších je možné zkoušet, jak bude vypadat výsledná stavová ikona. Keš je možné kdykoli změnit výběrem z načteného seznamu nebo je také možné zapsat přímo GC kód požadované keše (v tom případě není nutné, aby byla před spuštěním pluginu označena).

Nastavení pro generování stavových ikon má dvě úrovně:

  • základní nastavení
  • podrobné nastavení

Základní nastavení

Základní nastavení

  • Adresář s ikonami stavu slouží jako zdroj dílčích stavových ikon pro vytvoření celkové stavové ikony
  • Velikost ikony je nutné dodržet v maximální velikosti 24 x 24 bodů, jinak nebude v GPS zobrazena.
  • Posun určuje polohu, na kterou se bude vykreslovat stavová ikona. (Podrobnější informace uvádí nápověda dostupná přes ikonku otazníku ve formuláři pluginu). GSAK ji vykresluje s posunem 0, takže stavové ikonky mohou být umístěny jen okolo ikony keše. To může někdy způsobovat problémy s vybráním keše kliknutím do mapy (místo keše se vybírají body s dílčími stavovými ikonkami). Proto plugin poskytuje možnost umístit stavovou ikonku o určitou vzdálenost mimo keš (vpravo, vlevo, nad, pod, šikmo vpravo nahoru, …). I Tato volba může mít nevýhodu - pokud bude několik keší blízko u sebe, může být ikona keše překryta stavovou ikonou jiné keše. Je jen na uživateli kterou alternativu si vybere.
  • Seznam prvků - seznam všech prvků pro zapnutí nebo vypnutí každého prvku jako celku. Při vypnutí prvku jsou všechna jeho kritéria vždy ve stavu nesplněno a dílčí stavová ikonka nebude použita. Prvek se povoluje kliknutím na zaškrtávátko u příslušného prvku.
  • Adresář s ikonami keší slouží jen ke zobrazení náhledu. Do GPS se exportuje stavová ikona bez ikony keše.
  • Seznam keší, které byly označeny před spuštěním pluginu. Náhled stavové ikony je kombinován s právě vybranou keší z této skupiny.

Prvky

Ve stavové ikoně je možné použít následující prvky:

  • Koordinované souřadnice - v případě, že u keše jsou vypočtené finálové souřadnice, je zobrazena dílčí ikona. Tento prvek má smysl použít jen v případě, že ikony keší jsou generovány na místech koordinovaných souřadnic a ikona keše je na mapě zobrazena v místě vypočtené finálky. Tím je na mapě ihned odlišena keška na finálových nebo výchozích souřadnicích. Prvek nemá žádné další nastavení
    :!: Stavová ikona je běžně kreslena na výchozí souřadnice keše. Pokud má keš finálový Waypoint, bude ikona kreslena na jeho souřadnice jen v případě, že prvek Korigované souřadnice je povolen. Pokud nechete, aby stavová ikona obsahovala ikonku korigovaných souřadnic, ale celkem rozumně požadujete zobrazení stavové ikony u finálového bodu místo u výchozích souřadnic, musíte použít ikonku, která je celá průhledná.
  • Stav keše - dílčí ikona bude vygenerována v případě, že keš je v jednom z vybraných stav
    Vyhodnocování končí na prvním platném kritériu.
  • Velikost keše - dílčí ikona informuje o velikosti keše (jednom či více vybraných)
    Vyhodnocování končí na prvním platném kritériu.
  • Obtížnost keše - dílčí ikona informuje o obtížnosti keše (jednom či více vybraných)
    Vyhodnocování končí na prvním platném kritériu
  • Terén keše - dílčí ikona informuje o terénu keše (jednom či více vybraných)
    Vyhodnocování končí na prvním platném kritériu.
  • Významné logy mezi posledními - dílčí ikona informuje o tom, že u keše je mezi X podledními logy některý z vybraných logů. Pochopitelně je nutné mít příslušný počet logů v databázi GeoGetu.
    Vyhodnocování končí na prvním platném kritériu.
  • Významné logy vybraných uživatelů - dílčí ikona informuje o tom, že zadaný uživatel má u keše některý z vybraných logů. Uživatel může být zadán výrazem, kterým je možné postihnout celou skupinu uživatelů. Pochopitelně je nutné mít příslušný počet logů v databázi GeoGetu.
    Vyhodnocování končí na prvním platném kritériu.
  • Moje DNF - tento prvek je zúženou variantou předchozího s tím, že uživatelem je vždy uživatel GeoGetu, musí se jednat o DNF log a keš dosud není uživatlem nalezena
  • Keš má některý z atributů - seznam atributů, z kterých si uživatel vybírá je načten z aktuální databáze, proto není možné vybrat atribut, který v databázi není
    Vyhodnocují se vždy všechna kritéria.
  • Keš obsahuje TAG zadané kategorie (případně i hodnoty) - uživatel vybárá z nabízených kategoríí TAGů, které jsou v aktuální databázi a v případě potřeby může stanovit i hodnotu, kterou TAG musí mít, aby byla vygenerována dílčí ikonka.
    Vyhodnocují se vždy všechna kritéria.
  • Favoritní body - jsou speciálním případem předchozího prvku, kterou je vybraná kategorie favorite a uživatel určuje minimální a maximální hodnotu, při které je generována dílčí ikonka. Vždy musí být definovány obě hodnoty!
    Vyhodnocování končí na prvním platném kritériu.
  • Listing obsahuje regulární výraz - plugin testuje, zda zadaný výraz je obsažen v listingu keše (viz nápověda pro zadání hodnoty dostupná přes ikonu v pluginu)
    Vyhodnocují se vždy všechna kritéria.
  • Komentář obsahuje regulární výraz - plugin testuje, zda zadaný výraz je obsažen v uživatelském komentáři keše (viz nápověda pro zadání hodnoty dostupná přes ikonu v pluginu)
    Vyhodnocují se vždy všechna kritéria.
  • Upozornění na přiblížení ke keši - tento prvek negeneruje žádnou dílčí ikonu, ale jeho záznam v GPX je upraven tak, aby GPS při příblížení ke keši na stanovenou vzdálenost vydala GPS zvukové upozornění.

Podrobné nastavení

Nastavení kritérií

Podrobné nastavení připadá v úvahu při povoleném prvku a definuje jednotlivá kritéria, která říkají za jakých podmínek a kam bude zobrazena dílčí stavová ikona. Podrobné nastavení se mění v samostatné části formuláře, která je zobrazena až po příslušném pokynu k úpravě. (V expertním režimu je zobrazena vždy.)

Kritéria

Kritéria se u vyhodnocují sestupně od prvního uvedeného po poslední. U některých prvků se vyhodnocují všechna krité, u jiných je vyhodnocování přerušeno při nalezení prvního platného.

Zatímco seznam prvků je taxativně daný a nelze jej bez zásahu do pluginu měnit, seznam kritérií je prakticky neomezený a uživatel si může kritériá mazat, přidávat nebo upravovat podle svého.

Každé kritérium definuje:

  • polohu dílčí stavové ikonky v celkové stavové ikoně. Kladné hodnoty jsou počítány z levého horního rohu. Pokud je souřadnice nulová nebo záporná, jde o vzdálenost ikonky zdola nebo zprava
  • jednu nebo dvě hodnoty pro vyhodnocení kritéria
  • jméno kategorie; jméno je použito jako položka v menu POI v GPS, pod níž bude možné najít kěše, které kritérium splňují
  • jméno souboru s dílčí stavovou ikonkou

Připravené stavové ikonky

Součástí instalace jsou předpřipravené ikonky, které mohou být využity pro indikaci stavu některého z prvků. Všechny soubory s ikonami mají jednotný tvar jména, aby bylo snadnější se v nich orientovat a vybrat tu vhodnou ikonu. Jméno souboru s ikonkou má tvar:

<oprazec>_<barva><barva pozadí>_<rozměr>.png

  • obrazec popisuje vlastní ikonku, její tvar
  • barva je písmeno barvy, kterou ke obrazec vykreslen
  • barva pozadí je písmeno barvy pozadí. Pokud není písmeno uvedeno, je pozadí průhledné (nebo má barvu #FF00FF, která je jako průhledná interpretovaná)
  • rozměr uvádí velikost ikonky, aby byla nějaká představa o tom, kolik místa zabere a jak a kam je možné ji umístnit

Instalace

Za normálních podmínek by uživatel vůbec neměl mít potřebu instalovat tento plugin jinak než automatickou instalací ploklepáním na ikonu automatické instalace v úvodní části této stránky. Je ovšem také možné stáhnout si soubor gip a ručně spustit jeho instalaci.

Poznámky, známé problémy

  • velikost stavové ikony je omezena na 24 x 24 bodů, s většími ikonami nedokáže GPS pracovat
  • :!: pokud do levého spodního rohu vyjde ve stavové ikoně nějaká jina barva než průhledná, vše, co je touto barvou, bude v náhledu považováno za průhledné. V GPS by to mělo být zobrazenmo správně, ale zpracování obrázků ve formuláři se chová takto

GPS - upozornění na rychlost a vzdálenost

POILoader v automatickém režimu vezme první číslovku ze jména zpracovávaného souboru jako limit pro upozornění na rychlost. Ačkoli dokumentace tvrdí, že se tak děje jen u souborů s konkrétní strukturou jména, tak skutečnost je jiná a praxe ukazuje, že opravdu záleží jen na číslovce. Pokud vám bude takovéto upozornění od GPS vadit, je nutné se vyhnout číslovkám ve jménu souborů, tedy nastavit hodnotu Kategorie v seznamu POI tak, aby neobsahovala žádné číslo. Zatím tedy vidím 2 možnosti jak tomuto chování zabránit:

  • přepnout POILoader přepnout do manuálního nastavení vlastností každého importovaného souboru
  • nepoužívat ve jménech číslovky, což zase může trochu znepříjemnit orientaci v kategoriích POI v GPS

Toto je důvod, proč v ukazkových INI souborech jsou číselné hodnoty v kategoriích obtížnosti a terénu nahrazeny písmeny (1=A, 1.5=AA, 2=B, 2.5=BB, …).

Zbývá doplnit

Stažení

:!: Stáhnout aktuální verzi: poigarminstatusicon-1.0.2.gip

Seznam dostupných verzí

FilenameFilesizeLast modified
poigarminstatusicon-1.0.2.gip75.1 KiB2014/01/06 00:00

Seznam změn

0.0.3beta ()

:!: Zobrazit změny ve starších verzích

Skrýt změny ve starších verzích

user/skript/poigarminstatusicon.1358494834.txt.gz · Last modified: 2013/01/18 00:00 (external edit)