Plugin je určen pro předávání dat mezi GeoGetem a aplikací a:Drake pro mobilní telefony se systémem Android.
Nekamarádíte se s PayPalem? Napište mi email a domluvíme se na jiném způsobu, třeba převodu na účet. Protože plugin má jednu část na straně GeoGetu a druhou na straně a:Draku, bude částka rozdělena na polovinu mezi autory obou částí.
![]() |
Instalaci doplňku spustíte kliknutím na tlačítko vlevo. Následně budete v prostředí GeoGetu provedeni instalačním procesem. Pro zajištění této funkce je třeba mít na počítači již
nainstalovaný a
spuštěný program GeoGet
.
|
Pro správnou funkci pluginu může být potřeba doinstalovat, pokud ještě v systému nejsou, volně distribuované knihovny
Plugin umožňuje:
Způsob komunikace a přenášení dat:
Základem činnosti pluginu je WiFi připojení. WiFi připojení zajišťuje spolupráci pluginu s a:Drake. MTP připojení s a:Drake nespolupracuje a je myšleno jako rozšíření nebo doplnění některých funkcí a slouží jen pro přenos souborů - a:Drake o změně souboru nebude vědět. Pokud tedy funkce obsahuje jen přenos nějakého souboru, není WiFi připojení potřeba. Ve všech ostatních případech je WiFi připojení nutné.
WiFi je taková moje zkratka pro propojení obou zařízení v rámci jedné lokální sítě. Jedná se hlavně o připojení mobilního zařízení s a:Drake, které asi těžko bude připojitelné jinak. Zařízení s GeoGetem pak může být do sítě připojeno klidně i třeba kabelem. Důležité je to, aby obě zařízení byla ve stejné síti a mohla spolu tedy komunikovat.
MTP připojení:
Ikona na zakázaném tlačítku (se zašedlým textem) indikuje chybějící jeden nebo oba typy připojení.
Automatické připojení by mělo být základem, protože plugin se pokusí sám vyhledat zařízení se spuštěným a:Drake a jeho funkcí sync
. Během navázání spojení se plugin dozví IP adresu zařízení a přes tu pak s a:Drake komunikuje.
Problém může nastat právě při hledání zařízení, protože je použita multicast
zpráva. Bohužel v každé síti a na každém zařízení mohou být pro multicast
povoleny jiné IP adresy a porty, případně může použitá IP adresa kolidovat s jinou aplikací. Proto umožňuje jak plugin, tak a:Drake tyto hodnoty změnit. Při dalším spuštění budou použity již upravené parametry.
Povolený rozsah IP adres pro multicast
je 224.0.0.0 až 239.255.255.255.
multicast
signál a připojit se nejdesync
obrazovka jen na jednom z mobilů. Pokud by jich bylo aktivních více, pak se plugin připojí k tomu mobilu, který odpoví na multicast
požadavek jako první, což nemusí být zrovna ten požadovaný
Občas se stane, že i při správném nastavení nedojde k připojení - připojení je ukončeno ve fázi vyhledávání “serveru” s již zjištěnou IP adresou. V tom případě doporučuji ukončit funkci sync
v a:Drake, znovu ji spustit a pak se již připojení podaří (většinou na nové IP adrese).
Pokud je problém s připojením notebooku a telefonu do stejné sítě (např. v zaměstnání mohou být zařízení s neznámými MAC adresami blokovaná), může být řešením vytvořit na dalším telefonu hot-spot a k němu obě zařízení připojit. Pak spolu mohou komunikovat a jelikož nepotřebují přístup na internet, nebudou čerpat datový tarif telefonu s hot-spotem.
Ruční připojení znamená ručně nastavit IP adresu zařízení s a:Drake. Ta je zobrazena po spuštění funkce sync
. Plugin pak již nepotřebuje zařízení vyhledat. Nevýhodou je, že v síti může mít zařízení pokaždé jinou IP adresu a je tedy potřeba ji nastavovat při každém spuštění pluginu, kdy nemá být použito automatické připojení. Ruční připojení je tedy jakési nouzové řešení, kdy automatický způsob vyhledání zařízení s a:Drake selhává.
Parametry pro ruční připojení je možné uložit, takže budou použity při dalším spuštění pluginu a připojení k a:Drake.
Pontiac_CZP zjistil zajímavou chybu. Jemu se připojení nedařilo zprovoznit. Přišel na to, že příčinou byl router ASUS. Bylo potřeba vypnout volbu “Airtime fairness” (v administraci jeho ASUSu je to ve Wireless, karta Professional). Pak už se připojení podařilo vždy.
Plugin a MTP knihovna, kterou plugin používá, předpokládají standardní instalaci a:Drake do telefonu nebo na SD kartu do cesty Android/data/cz.adrake[.plus]
. Jinam dnes nainstalovat nejde. Pokud jej máte z předchozích verzí androidu instalovaný jinde, doporučuji jej nainstalovat do standardního místa. Jinak funkce používající MTP nebudou pracovat.
MTP protokol je nevyzpytatelný a občas může jen “navázání kontaktu s telefonem” před vlastním přenosem databáze trvat trochu déle než by člověk čekal, třeba i minutu.
Volba keší pro přenos z a:Drake do GeoGetu je poměrně variabilní:
last_upd
), do které zaznamenává informace o provedených změnách (kód keše, datum, čas a typ změny)
Pokud uživatel žádá změněné keše, prohledá se tabulka last_upd
s ohledem na zadané hodnoty (datum počátku - čas je vždy 00:00, datum změny - čas je vždy 23:59). Plugin pak zobrazí seznam keší, u kterých v tomto intervalu došlo ke změně. Je-li zadaný offset
a počet keší
, pak nejsou zobrazeny všechny změněné keše, ale jen zadaný počet keší
od zadaného pořadí (tj. offsetu
).
Plugin takovou funkci nemá, protože
import s přepisem
Po získání souboru s koncepty (nebo po načtení dříve získaného souboru z disku) plugin zobrazí jednotlivé logy a po vybrání logu je možné:
Po úpravách pak lze:
Nechat odeslané logy
je (asi) dočasná ladicí funkce, která v a:Drake zachová logy i po odeslání na webAčkoli se to nemusí na první pohled zdát, soubor s koncepty získaný z a:Drake má trochu odlišný tvar od souboru, který je odesílán na web. Proto není možné tento soubor na web odeslat přímo, ale je potřeba “oklika” přes a:Drake.
Z výše zdůrazněného upozornění vyplývají různá omezení:
Logy načtené z a:Drake zůstávají dostupné v pluginu i po jeho ukončení a opětovném spuštění. Bez připojení k a:Drake je možné je načíst, upravit a zase uložit. To je úmysl, aby bylo možné postupně upravovat větší počet logů a nebylo nutné je všechny upravit najednou.
Je však potřeba dát pozor na to, abychom si rozpracované logy nepřepsali novým načtením logů z a:Drake. Proto
Tato záložka usnadňuje konfiguraci map v a:Drake a umožňuje:
Před každou mapou je v seznamu map číslo skupiny. To je stejné pro všechny mapy z jedné skupiny = mapy se stejným jménem skupiny. Překryvné mapy (za jménem je text (overlay)) platí pro celou skupinu map a lze je použít pro kteroukoli základní mapu ve stejné skupině.
Protože a:Drake pracuje s bitmapovými i vektorovými mapami (ve formátu MapsForge), mají oba typy map trochu odlišné možnosti nastavení.
Pozor na změnu typu již existující mapy. Možnost změnit/nastavit typ mapy je zamýšlena zejména pro případ přidávání nové mapy.
U vektorových map je možnost přenést soubor s mapou a adresář s mapovým tématem do zařízení. Tato funkce je zatím dostupná jen při MTP připojení, protože mapy mohou být v adresáři, kam a:Drake nemá právo k zápisu souboru.
/storage/9016-4EF8/MapyOsm
)/Karta SD/MapyOsm
)/Karta SD/MapyOsm
jako např. /storage/9016-4EF8/MapyOsm
, ale skutečnou systémovou cestu před uživatelem skrýváV pluginu je možné zobrazit definici map tak, jak jsou definovány v GeoGetu, a snadno vybranou mapu ji přenést do konfigurace map a:Drake.
Se stopami je možné pracovat ve dvou režimech. Základní režim předpokládá připojení k a:Drake přes WiFi a poskytuje základní přehled o stopách. Rozšířený režim pracuje přímo s databází stop, která je ale dostupná jen při MTP přístupu k telefonu. Jako bonus je navíc možné pracovat s dříve uloženou databází stop (
_adrake.db3
).
Je-li zároveň telefon připojený přes WiFi i MTP, automaticky se stáhne aktuální databáze stop
_adrake.db3
. Pozor! Přepíše tím dříve stažená a případně i upravená databáze stop.
Po získání seznamu stop z a:Drake (přes WiFi nebo z dříve uloženého databázového souboru _adrake.db3
):
Ad-hoc waypointy jsou body, které si uživatel v a:Drake vytvoří bez souvislosti s jakoukoli keškou. Plugin umí tyto body:
Na této záložce jsou různé funkce, které nesouvisejí přímo s daty v databázi v a:Drake.
Funkce umožňuje zálohovat nastavení a:Drake na PC. V současnosti jde jen o zálohu nastavení, které je uloženo v souboru
adrake.ini
:
I bez zálohování souboru adrake.ini
jsou standardně (tedy mimo tuto funkci Zálohování) uchovávány v adresáři se jménem telefonu (např. script\GgDrake\LGE LG-H440n
) různé soubory stažené při práci pluginu. Jde např. o soubory
Adhoc.gpx
(soubor s ad-hoc waypointy)tracks.txt
(seznam stop a základní informace o nich)_adrake.db3
(databáze stop a jejich bodů, ale také nastavení filtru, logy, trackovatelné předměty)fieldnotes.adrake
(koncepty logů)mapConfig.xml
(konfigurace map)Kromě toho, že jde o jakousi primitivní zálohu, lze tyto soubory většinou v pluginu načíst a pracovat s nimi.
Funkce umožňuje vymazat v telefonu data, která a:Drake používá, a uvolnit tak místo v zařízení. Zejména v případě mapových dlaždic se může jednat o značný objem dat, ale na druhou stranu mohou tato data chybět v terénu třeba v případě špatného signálu. Mazání mapových dlaždic zatím nedovoluje vybrat mapu a maže všechna data všech map.
Umožňuje přenos souboru po WiFi. Zatím a:Drake neumí soubor uložit jinam než do svého datového adresáře, takže má smysl přenášet jen soubory, které jsou v něm očekávány.
Plugin se instaluje standardním způsobem a nemá žádné specifické požadavky na instalační postup.
Pro správnou funkci pluginu může být potřeba doinstalovat, pokud ještě v systému nejsou, volně distribuované knihovny
Plugin uchovává nastavení na dvou místech:
Tento soubor obsahuje nastavení potřebná k připojení k telefonu a nastavení lze změnit a uložit pro příští spuštění přímo v pluginu. Jsou tu uchovány hodnoty
Tento soubor obsahuje nastavení závislé na připojeném telefonu, např. cesty k mapovým souborům. I když je soubor při aktualizaci pluginu přepisován, všechny uložené parametry jsou zachovány i po aktualizaci pluginu.
Pro nastavení parametrů není potřeba ruční úprava souboru, vše je možné nastavit v pluginu.
Stáhnout aktuální verzi: ggdrake-0.3.2.gip
Filename | Filesize | Last modified |
---|---|---|
ggdrake-0.3.2.gip | 132.0 KiB | 2018/12/07 09:36 |
ggdrake-0.2.1.gip | 131.5 KiB | 2018/11/09 08:50 |
0.3.2 publikace 7.12.2018
0.2.1 publikace 9.11.2018 (staženo 46 x)
0.1 (staženo 56 x)
Zobrazit změny ve starších verzích
Skrýt změny ve starších verzích