GeoGet

Complete geocaching solutions

User Tools

Site Tools


user:skript:geojarry

GeoJarry

Je to jednoduchý program pro platformu Win32, který slouží pro stahování stránek z webu geocaching.com, nebo naopak pro nahrávání obsahu na tento web. Je navržen jako univerzální nástroj, který může být snadno volán z cizích programů nebo dávek.

Legálnost

Groundspeak, jakožto provozovatel webu geocaching.com, se ale automatizovaném přístupu na jejich web brání. Hlavním důvodem je patrně ochrana jejich podnikání. Na webu musí zobrazit mnoho informací, které pokud někdo chce získat a strojově zpracovávat, musí si zaplatit Premium Member a data získávat v podobě PQ GPX. Strojové procházení jejich webu dokáže tytéž data získat zadarmo.

Proto je v Groundspeak Terms of Use ve článku 5. Access and Interference řečeno: “You agree that you will not use any robot, spider, scraper or other automated means to access the Site for any purpose without our express written permission.

Těžko říct, co je tím přesně myšleno, nicméně účel této větu je zřejmý - mít páku proti těm, kteří chtějí obejít Premium Member! Tato věta se dá vykládat mnoha způsoby. (A způsobila už mnoho hádek v diskuzích…) Dá se polemizovat co ještě není a co už je nějaké automatické procházení webu. On i obyčejný webový prohlížeč svojí povahou spadá do této definice, což asi autoři nechtěli říct. Když jsem se Groundspeaku snažil zeptat, co tím přesně myslí, co jim ještě nevadí a co už ano, odpovědi jsem se nedočkal.

Tak či onak, GeoJarry je z tohoto hlediska ilegální! Pokud se rozhodnete jej používat, činíte tak s vědomím, že porušujete výše zmíněné ujednání! Nejedná se o ilegálnost v právnickém slova smyslu. Nikdo vás nemůže zavřít ani žalovat za to, že GeoJarry používáte. Ale mějte na paměti, že pro změnu Groundspeak není povinen zrovna vám poskytovat svoje služby.

Budiž vám útěchou, že nebudete zdaleka sami. Jakýkoliv uživatel Skrýšotlače nebo MoZiGa porušuje pravidla úplně stejně. Porušují je i uživatelé Groudspeakem oficiálně podporovaného GSAKu, protože přímo na webu GSAKu jsou ke stažení doplňky, které dělají totéž co GeoJarry. (Například makra AddLogs nebo RefreshGPX.)

Pokud přijmeme fakt, že o prachy jde vždy v první řadě, pak by se Groundspeak neměl zlobit, pokud budete mít zaplacený Premium Member, protože pak vás nemůže obvinit, že se chcete bez zaplacení dostat k datům, která mají k dispozici jen ti co platí. ;-)

13.11.2009 došlo ze strany Groundspeaku k zabanování několika uživatelů z důvodu používání robota. Byli vybráni na základě překročení limitu 2000 přístupů za měsíc. Dávejte si proto pozor, jak často něco stahujete! Zajímavé je, že mezi zablokovanými hříšníky bylo mnoho uživatelů GSAK se zaplaceným PM. Není mi známo, jestli je mezi nimi i nějaký uživatel GeoJarry.

S rozšiřující podporou GC.Live přestává být GeoJarry tolik zajímavý, a rozhodně doporučujeme nahradit postupy získávání/aktualizace keší těmi rychlejšími a legálními přímo přes program GeoGet. Prozkoumejte nabídku Databáze → Import, a vůbec všechny nabídky jejichž ikony obsahují znak geocaching.

Získání GeoJarry

Na tomto serveru nechci mít nic, co by Groundspeak mohl považovat za ilegální! Proto sem GeoJarry, prosím, nedávejte! Pokud jej chcete získat, zkuste Google nebo Uloz.to.

GeoJarry a Geoget

Součástí distribuce GeoJarry jsou i skripty pro GeoGet, které umožní pohodlné volání GeoJarry přímo z GUI programu GeoGet. V distribuci naleznete i podrobný návod na instalaci.

user/skript/geojarry.txt · Last modified: 2018/01/21 10:43 by 127.0.0.1