GeoGet

Complete geocaching solutions

User Tools

Site Tools


user:navody:prvni_kroky

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.


Previous revision
user:navody:prvni_kroky [2020/10/28 10:56] (current) mikrom
Line 1: Line 1:
 +====== První kroky s programem GeoGet ======
 +Toto je velmi stručný návod pro ty, kteří ještě o programu GeoGet vůbec nic nevědí a chtějí se s ním začít seznamovat.
 +
 +===== Instalace programu =====
 +<WRAP center round info 60%>
 +[[:download|Stáhněte]] a [[instalace|nainstalujte]] program podle návodu v odkazu.
 +</WRAP>
 +
 +===== První spuštění =====
 +Po prvním spuštění se Vám zobrazí [[user:menu:nastroje#konfiguracni_pomocnik|Konfigurační pomocník]], který Vám __**pomůže se základním nastavením**__. Nepodceňujte ho - **usnadní Vám spoustu práce**. Má několik záložek, o nichž si něco povíme.{{ :user:menu:nastroje:konfiguracni.pomocnik.png?direct&300|}}
 +  - **Úvod**
 +  - **Proxy**: 
 +    - Pokud jste si jisti, že proxy nepoužíváte, můžete zaškrtnout první volbu (//Nepoužívat proxy//). 
 +    - Pokud **nevíte co to je** (nebo si nejste jisti, zda proxy používáte) nebo máte údaje o proxy nastaveny v systému, nechte zaškrtnutou **poslední položku** (//Nastavení proxy ze systému//). 
 +    - Jestliže proxy používáte a znáte potřebné údaje, nastavte je.
 +    - Pokud víte, že nebudete k běhu programu potřebovat připojení k internetu (:!: POZOR, program tak [[user:navody:data|získává většinu dat]]!), můžete použít volbu [[user:menu:nastroje#prepnout_offline_rezim|Offline režim]] (lze následně změnit v menu //Nástroje//)
 +  - **Info o uživateli**: Jedna z nejdůležitějších položek. Nejsnáze se nastavuje právě při první instalaci. Tady nastavíte své **přihlašovací údaje** na [[http://www.geocaching.com|Geocaching.com]], stejně tak své **domácí souřadnice**. Pokud chcete používat GeoGet **k tvorbě statistik** nalezených keší či stahování keší z webu [[http://www.geocaching.com|Geocaching.com]], je vhodné tyto údaje zadat. 
 +    - Stačí kliknout na tlačitko "//Načíst z [[user:gclive|Geocaching Live]]//", zadat své přihlašovací údaje, kliknout na "//Sign In//", poté "//Allow access//" a je hotovo. GeoGet tak získá od webu [[http://www.geocaching.com|Geocaching.com]] povolení ke stahování dat prostřednictvím Vašeho účtu. Ale sám od sebe je nikdy stahovat nebude!!
 +    - Pod tlačítkem **zadáte svůj nick** používaný na [[http://www.geocaching.com|Geocaching.com]]. To pomůže GeoGetu v rozpoznání Vámi nalezených a vlastněných keší.
 +    - Pro **zadání domácích souřadnic** klikněte na tlačítko "//Vyhledat a změnit//". Zobrazí se Vám okno, kde lze nastavit Vaše domácí souřadnice hned několika způsoby. Můžete je buď zadat **ručně** nebo na poslední záložce **napsat Vaši adresu a vyhledat její souřadnice**. GeoGet si automaticky zjistí souřadnice na této adrese a zobrazí je. Poté už jen kliknete na tlačítko "//Zapsat//", případně si po tomto kliknutí můžete zkontrolovat správnost souřadnic kliknutím na ikonku mapy vpravo a upravit je. Po úpravě je opět nutné použít tlačítko "**//Zapsat//**", jinak se zadané souřadnice neuloží!
 +  - **Informace**: Texty v této záložce je dobré si přečíst, případně použít jeden z uváděných odkazů. Pokud chcete instalovat další [[user:skript|pluginy a doplňky]] do programu, je vhodnější (zejména pro začátečníky) po přečtení přejít na další záložku a použít nabízený způsob instalace doplňků.
 +  - **Hotovo**: Zde doporučujeme (zejména začátečníkům) ponechat zakliknuté políčko pro spuštění **[[user:skript:easyinstall|pomocníka na instalaci doplňků]]**. Pak stačí jen kliknout na OK a **základní nastavení máte za sebou**. 
 +
 +Teď už zbývá jen vybrat, které doplňky se mají instalovat. Pokud se o daných doplňcích chcete dozvědět více, stačí použít políčko vyhledávání zde na stránce. ;-)
 +
 +<WRAP center round help 80%>
 +Pamatujte, že pokud se Vás GeoGet ptá na jakékoliv údaje, zřejmě je potřebuje ke své práci.
 +</WRAP>
 +
 +<WRAP center round info 80%>
 +Nyní máte program připravený, nicméně prázdný, zcela **bez dat**! Data je třeba nejprve [[import|naimportovat]] z GPX, PocketQuery, nebo pomocí [[user:gclive|Geocaching Live API]]
 +</WRAP>
 +
 +===== A co teď? =====
 +Stručný postup:
 +  - [[user:navody:import|Importovat]] (nahrát) keše do GeoGetu (konkrétně jeho databáze) [[user:navody:data|Kde je vezmu?]]
 +  - Zobrazit si keše, se kterými chci pracovat - pomocí [[user:navody:filtry|filtrování]] nebo [[user:menu:hledat|hledání]]
 +  - [[user:navody:exporty|Exportovat]] (připravit pro použití jinde) keše z GeoGetu
 +  - Nakopírovat výsledný soubor tam, kde ho potřebuju (třeba do GPSky)
 +
 +Další postupy a informace najdete v [[user:navody:prvni_kroky#kam_dal|rozcestníku dole]] :-)
 +
 +===== Filozofie programu =====
 +Princip používání je jednoduchý. GeoGet má svoji lokální databázi bodů, kterou si uživatel neustále doplňuje a aktualizuje pomocí importu dat. V databázi je tak udržována co nejaktuálnější kolekce bodů. V této kolekci lze pak vyhledávat nebo si nechat zobrazit rešerši na základě filtrovacích pravidel. Se zobrazenými body lze pak libovolně pracovat, například exportovat data do mnoha různých formátů.
 +
 +<WRAP center round tip 80%>
 +Koukni [[http://www.geocaching.cz/forum/viewthread.php?forum_id=20&thread_id=16554&pid=232852#post_232852|co se psalo na fóru geocaching.cz]]
 +</WRAP>
 +
 +Navíc lze možnosti programu libovolně rozšiřovat za pomoci uživatelských [[user:skript|skriptů a pluginů.]]
 +
 +====== Kam dál? ======
 +
 +**Základy**
 +  * [[user:navody:zakladni_terminologie|Základní pojmy]], které je třeba znát
 +  * [[user:navody:okno_gg|Popis okna programu]] 
 +  * [[user:menu|Menu programu]]
 +  * [[user:klavesove_zkratky|Klávesové zkratky]] pro zrychlení práce s programem
 +  * [[user:barvy_a_symboly|Barvy]] jednotlivých řádků s body a vysvětlivky symbolů
 +
 +**Jak na to aneb kde jsou keše?**
 +  * [[user:navody:data|Získání dat]] aneb jak dostat keše do GeoGetu
 +  * Jak zobrazit keše v okně programu - [[user:navody:filtry|filtrování]] a [[user:menu:hledat|hledání]]
 +  * Jak označit keš jako [[user:navody:nalezy|nalezenou]]
 +  * Jak [[user:navody:export|exportovat]] keše z GeoGetu + [[user:navody:export|exportní skripty]]
 +
 +**Ostatní**
 +  * [[user:skript|Pluginy a skripty]] rozšiřující funkce GeoGetu
 +
 +===== Import a aktualizace dat ===== 
 +DELETEME GeoGet umí importovat celou řadu různých souborů s různými informacemi. Ne však z každého druhu souborů ale umí načíst vše! Protože import dat vlastně aktualizuje data v databázi, lze postupně importovat více druhů souborů, které se navzájem doplní.
 +
 +<WRAP center round important 80%>
 +Zkontrolujte, zda nemáte ve svém profilu na geocaching.com nastaven formát datumu na "dd/mm/yyyy". Tento formát není možné při některých funkcích importu (html) odlišit od standardního formátu "mm/dd/yyyy" a může to způsobit chyby v importovaných datech.
 +</WRAP>
 +
 +Podrobný popis co a z čeho lze importovat je popsáno na stránce věnované [[import|importům]].
 +
 +==== Doporučený postup importu ====
 +
 +=== Premium Member ===
 +//...tedy ten, který si za užívání webu www.geocaching.com platí.//
 +
 +Ten to má nejsnadnější. Tomu stačí importovat PocketQuery GPX, které obsahuje všechny potřebné informace pěkně pohromadě.
 +
 +=== Basic Member ===
 +//...tedy ten, který využívá jen volně dostupných služeb.//
 +
 +Ten musí nejdříve nějak získat stažený obsah některých webových stránek k importu. To lze udělat uložením webové stránky v prohlížeči, nebo některými specializovanými nástroji, která dokáží tuto úlohu i zautomatizovat. //(Záměrně zde ale o těchto programech nenajdete žádné bližší informace, protože tyto programy porušují pravidla užívání webu www.geocaching.com. Pokud si je někde seženete a rozhodnete se je používat, pamatujte na to, že je používáte jen na vlastní riziko, a že se vystavujete případným odvetným opatřením ze strany GroundSpeaku!)//
 +
 +Basic Member tedy potřebuje importovat:
 +    * **HTML Seznam**, tedy seznam geocache, ze kterého se získají základní informace o bodech, ne však o souřadnicích! Jedná se o výstup ze skriptu //nearest.aspx// na serveru Geocachingu. Například libovolná stránka ze http://www.geocaching.com/seek/nearest.aspx?country_id=56
 +    * **LOC soubor**, pro získání souřadnic. LOC soubor lze stáhnout pro libovolnou geocache, nebo i pro skupinu více geocache najednou ve výše zmíněném skriptu //nearest.aspx// volbou //Download Waypoints//.
 +    * <del>**HTML listing** u vybraných keší, pro získání listingu a hintu.</del> (od verze 2.6.1 není možné importovat soubory s HTML listingem keší)
 +
 +<WRAP center round help 80%>
 +I Basic Member může pochopitelně také importovat PocketQuery GPX, pokud jej nějak nestandardně získá.
 +</WRAP>
 +
 +===== Zobrazení dat ===== 
 +DELETEME GeoGet ve výchozím stavu zobrazuje data podle filtru, který skrývá archivované keše a Eventy. Nicméně filtry si můžete libovolně upravit, nebo si uložit vlastní. Pro rychlý přehled o obsahu databáze slouží počítadla záznamů uprostřed stavového řádku programu.
 +
 +Zobrazená data můžete kdykoliv schovat a za pomoci vyhledávání nebo filtrování si můžete zobrazit co právě potřebujete.
 +
 +Jakmile máte nějaká data zobrazena, dá se s nimi dále pracovat. Prohlížet listing zobrazených geocache, přidávat a upravovat waypointy, exportovat zobrazené body, přidávat poznámky k bodům, atd.
 +
 +Zobrazený seznam lze také řadit podle jednotlivých zobrazených sloupců.
 +
 +===== Provázanost s webem www.geocaching.com ===== 
 +DELETEME Pokud máte zobrazen seznam s geocache, v kontextovém menu (pravé tlačítko myši) najdete volbu nejen na pohodlné zobrazení bodů na serveru www.mapy.cz, ale také na rychlý skok na listing vybrané geocache na domovském serveru www.geocaching.com.
 +
 +Je ale možná i opačná cesta. GeoGet sleduje změny dat ve schránce, a jakmile ve schránce uvidí internetový odkaz na nějakou geocache, automaticky tuto geocache nahledá.
 +
 +Kontextové menu (pravé tlačítko myši) obsahuje i položky pro import dat pomocí API. Těmito funkcemi je možné aktualizovat stav keší, načítat logy a plný listing. Poslední funkce má ale pro BM uživatele omezení na 3 keše za den.*/
 +